Till startsida

Institutioner och enheter

Institutionen för biologi och miljövetenskap

Prefekt: Ingela Dahllöf 
031-786 9333  ingela.dahllof@bioenv.gu.se
Proprefekt:  Lars Förlin
031-786 3676, lars.forlin@zool.gu.se

www.bioenv.gu.se

Institutionen för fysik

Prefekt: Mattias Goksör
031-786 9125, Mattias.Goksor@physics.gu.se
Proprefekt: Maria Sundin
031-786 9172, Maria.Sundin@physics.gu.se

www.physics.gu.se

Institutionen för geovetenskaper

Prefekt: Mark Johnson
031-786 2808, mark@gvc.gu.se
Proprefekt: Anders Omstedt
031-786 2881, anders.omstedt@gvc.gu.se

www.gvc.gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

Prefekt: Per Sunnerhagen
031-786 3830, per.sunnerhagen@cmb.gu.se
Proprefekt: Göran Hilmersson
031-786 9022, goran.hilmersson@gu.se

www.cmb.gu.se

Institutionen för kulturvård

Prefekt: Bosse Lagerqvist
031-786 4714, bosse.lagerqvist@conservation.gu.se
Proprefekt: Anneli Palmsköld
031-786 4709, anneli.palmskold@conservation.gu.se

www.conservation.gu.se

Institutionen för matematiska vetenskaper

Tillförordnad prefekt 130111-140701: Bernt Wennberg
031-772 5326, wennberg@chalmers.se
Tillförordnad proprefekt 130111-140701: Aila Särkkä
031-772 3542, aila@chalmers.se

www.chalmers.se/math/

Övriga enheter

Sven Lovén centrum för marina vetenskaper

Michael Klages, föreståndare
031-786 9553, michael.klages@loven.gu.se

Kristina Erlandsson, administrativ chef
031-786 9503, kristina.erlandsson@loven.gu.se

www.loven.gu.se

Svenskt NMR-centrum

Göran Karlsson, föreståndare
031-786 3881, goran.karlsson@nmr.gu.se

www.nmr.gu.se


Fakultetskansli

Ann-Christin Thor, fakultetsdirektör
031-786 9889, ann-christin.thor@science.gu.se

Helén Wärnsäter, bitr. fakultetsdirektör
031-786 9888, helen.warnsater@science.gu.se

Lundbergslaboratoriet
Foto: Malin Arnesson
Foto: Malin Arnesson
Foto: Malin Arnesson
Foto: Malin Arnesson
Foto: Malin Arnesson
Foto: Malin Arnesson
Foto: Malin Arnesson
Foto: Malin Arnesson
Till sidans topp

© Göteborgs universitet, Box 100, 405 30 Göteborg
Tel. 031-786 0000, Kontakta oss

Om webbplatsen | Karta